Kompletowania przedszkolnej wyprawki nie powinniśmy odkładać na ostatnią chwilę. Robiąc zakupy wcześniej będziemy mieli pewność, że niczego nie przeoczyliśmy. Unikniemy też męczących tłumów rozgorączkowanych rodziców, którzy na dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego robią wielkie zakupy. Pozwolimy także dziecku odpowiednio wcześniej przygotować się do nowego, niekiedy dość stresującego wyzwania, jakim jest samodzielne spędzanie czasu w nowym środowisku i w nowym otoczeniu. Nasza pociecha pomału oswoi się z przedszkolnym wyposażeniem, a zachęcana i wspierana przez rodziców, pozytywnie nastawi się do rozpoczynanej edukacji. Przed stworzeniem listy zakupów warto udać się do wybranego przez nas przedszkola, aby sprawdzić, jakie wyposażenie dziecko musi obowiązkowo mieć ze sobą, a co zapewnia placówka. Niekiedy część przyborów finansowana jest ze składki rodzicielskiej, o czym warto wiedzieć przed zakupami. Doświadczone przedszkolanki poradzą także, co może się przydać ze względu na specyficzne zajęcia prowadzone przez przedszkole, na przykład warsztaty plastyczne czy ćwiczenia gimnastyczne. Przy okazji warto zapoznać malucha z przyszłą panią wychowawczynią oraz pokazać mu miejsce, w którym będzie spędzał już niedługo dużo czasu.
Po konsultacji z pracownikami przedszkola, do którego będzie uczęszczało nasze dziecko, możemy skupić się na stworzeniu listy zakupów. Oprócz specyficznych przedmiotów, wynikających z zasad panujących w placówce, jest szereg akcesoriów, które uznać można za uniwersalne. Podzielić je można na kilka grup: wyposażenie podstawowe, artykuły higieniczne i przedmioty na zajęcia plastyczne.
Każde dziecko, wybierając się do przedszkola, posiadać musi kilka rzeczy, które umożliwią mu wygodne funkcjonowanie w nowym miejscu oraz pozwolą poczuć się (zwłaszcza na początku) trochę jak u siebie. Są to przede wszystkim ubrania na zmianę oraz akcesoria przydatne w szatni czy szafce przedszkolaka.
Koniecznym wyposażeniem malucha są także akcesoria higieniczne. Zanim jednak wyślesz dziecko do przedszkola, upewnij się, że maluch potrafi prawidłowo z nich korzystać. W razie potrzeby będzie mógł liczyć na pomoc wychowawcy, ale wykazując się samodzielnością z pewnością poczuje się lepiej.
Kolejna grupa przedmiotów, w które warto zaopatrzyć przedszkolaka to artykuły potrzebne w czasie zajęć plastycznych. Część z nich można kupić przed rozpoczęciem roku szkolnego, ponieważ z pewnością zostaną wykorzystane. Inne, specyficzne (na przykład duże arkusze papieru, karton, bibuła, tkaniny), wskazane zostaną przez wychowawcę przed zbliżającymi się warsztatami.
Po skompletowaniu wyprawki dla przedszkolaka warto poświęcić chwilę na podpisanie przedmiotów. Ubranka, ręcznik czy worek na buty oznakować można za pomocą niewielkiego haftu z imieniem dziecka lub jego inicjałami. Dobrym pomysłem jest także doszycie podpisanej tasiemki. Maluchowi spodobać się może też wyprawa do pasmanterii, gdzie wybierze najładniejszą łatkę. Przyszywając takie same, malutkie łatki do wszystkich ubranek nie tylko je oznaczymy, ale także ozdobimy. Pozostałe elementy wyposażenia (zeszyty, bloki, pudełko z farbami) możemy podpisać flamastrem. Tym sposobem zapobiegniemy ginięciu przedmiotów, co dość często zdarza się w przedszkolu.
Kupowanie przedszkolnego wyposażenia to nie tylko konieczność, ale przede wszystkim doskonała okazja do spędzenia czasu z pociechą. Zabierzmy dziecko do sklepu, pozwólmy mu wybrać okładki zeszytów, kolor ręczniczka, wzór worka na buty. Dzięki temu przedmioty te przypominać mu będą wspólnie spędzone chwile i dodadzą odwagi w pierwszych krokach do samodzielności.