Śpiworek to bardzo dobry pomysł na spacer z dzieckiem, ponieważ utrzymuje prawidłową dla malucha ciepłotę ciała. Warto zaopatrzyć się w niego, szczególnie na wiosenne dni, kiedy nie wiemy jakiej pogody możemy się spodziewać. Ważne, aby dobrać odpowiedni śpiworek do potrzeb dziecka. Bywa to kłopotliwe, ponieważ na rynku znajduje się bardzo wiele różnych modeli. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie?
Rozmiar
Najlepiej, gdy rozmiar śpiworka jest trochę większy od dziecka. Dzięki temu maluch może się swobodnie poruszać. Ważne, aby przylegał do ciała dziecka jak kołderka, nie krępując mu przy tym ruchów. Kiedy maluch ma zbyt mało miejsca do poruszania się zaczyna być niespokojny, wierci się i przegrzewa.
Kształt
Na rynku znajduje się wiele modeli w różnych kształtach, każdy dopasowany jest do innego rodzaju aktywności z dzieckiem. Warto pamiętać, że najpopularniejsze śpiworki mają kształt mumii, to znaczy u góry dopasowują się do ciała dziecka, a na dole rozszerzają, tworząc przestrzeń do swobodnego poruszania nogami. Dobrze jest również, kiedy można regulować wysokość zapięcia, ponieważ wtedy śpiworek może rosnąć razem z dzieckiem.
Materiał
Ważne, by śpiworek był wykonany z naturalnych, oddychających materiałów, umożliwiających prawidłową cyrkulację powietrza. Na rynku dostępne są dwa rodzaje wypełnień – puchowe i syntetyczne. Puchowe od syntetycznych odróżnia przede wszystkim materiał z którego jest wykonany, odznacza się niebywałą lekkością, można go bardzo łatwo skompresować. Nadaje się wyśmienicie na piesze wycieczki, biwaki i spacery z wózkiem. Śpiwory syntetyczne natomiast świetnie sparzą się w środowisku wilgotnym, ponieważ są odporne na wilgoć. Nie ma ryzyka, że śpiwór może się zamoczyć. Warto również zwrócić uwagę na ilość warstw, z których jest wykonany. Nie chodzi o ich grubość, im więcej warstw tym łatwiej zachować prawidłową ciepłotę ciała i równomierne rozłożenie wypełnienia.
-rodzaj puchu (gęsi lub kczy) Puch gęsi jest cieplejszy i lżejszy niż kaczy. Dlatego, jeżeli priorytetem są właściwości termiczne śpiwora, warto pokusić się o gęsi.
-współczynnik CUI – im wyższy, tym lepsza izolacja. Dobre śpiwory zaczynają się od CUI 600.
-Stosunek puchu do pierza. Większość śpiworów ma wypełnienie będące mieszanką puchu i pierza, warto wybierać te, które mają jak najwięcej puchu.
- Waga puchu – Śpiwory wiosenno-letnie mieszczą się w przedziale 200-300, im większa waga, tym śpiwór cieplejszy. Na ekstremalne zimowe spacery wartość dochodzi nawet do 1300.
Bardzo ważne jest, aby przy zakupie śpiwora nie zapomnieć sprawdzić, na jaką porę roku został przeznaczony. Wyróżniamy śpiwory całoroczne, letnie, zimowe i ekspedycyjne.
Warto też dodać, że można dokupić również akcesoria do śpiwora np. kołnierz ocieplający, kaptur, czy dodatkową wkładkę izolacyjną
Wśród tak dużego wyboru łatwo się zagubić, dlatego w galerii poniżej znajdziecie kilka ciekawych modeli, które bez wątpienia przypadną do gustu nie tylko rodzicom, ale również ich dzieciom.
Śpiworek ten został wykonany z nowoczesnej tkanina, z która została podklejona oddychającą, paraprzepuszczalną membraną - wskaźnik RET został określony przez laboratorium na poziomie <lub=8 to bardzo dobry wynik. Przyjmuje się, że przy takim parametrze oddychalność membrany będzie na poziomie min. 9000g/m2/24h
Dodatkowo została powleczona powłoką hydrofobową, dzięki czemu odpycha wodę, śnieg - kropelki deszczu uciekają, spływają po śpiworku, dzięki czemu mamy pewność, że nic nie dostanie się do środka.
Jest wiatroodporna, idealne na wczesne wiosenne spacery i bardzo lekka, dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań.
Śpiworek wyprodukowana w Polsce.
CENA: 329 pln
więcej na: www.wyborrodzicow.pl