Mleko matki zawiera ponad 200 cennych składników. Dzięki tak bogatemu składowi w pełni pokrywa zapotrzebowanie organizmu niemowlaka na składniki potrzebne do jego prawidłowego rozwoju. Zawarte w pokarmie naturalne substancje odpornościowe zapewniają ochronę przed chorobami. Ponadto mleko kobiece zawiera probiotyki , które pobudzają do działania florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym maleństwa. Dlatego karmienie piersią jest tak bardzo ważne dla rozwoju dziecka.
Obecnie przy terminie naturalne karmienie towarzyszy w wiele sprzecznych informacji m.in: Czy karmienie piersią musi boleć i oznaczać popękane brodawki? Czy każda karmiąca mama musi być na diecie? Internet szaleje od różnych stwierdzeń i mitów dotyczących karmienia dziecka. Dlatego, aby nieco rozwiać Wasze wątpliwości przygotowaliśmy kilka faktów na temat karmienia dzieci piersią.
Piersi podczas karmienia bolą głównie wtedy, gdy dziecko ssie, nie obejmując ustami całej brodawki. Dziecko zbyt płytko chwyta pierś i nieprawidłowo układa język, a w konsekwencji tego rani brodawkę Prawidłowe przystawienie do piersi to podstawowy klucz do sukcesów w karmieniu. Pozwala uniknąć dyskomfortu malucha i mamy (poranionych brodawek i innych dolegliwości). Dziecko powinniśmy trzymać przytulone całym ciałem do siebie .
UWAGA! Jeśli mimo prawidłowego przystawiania dziecka piersi nadal bolą, to przyczyną może być choroba brodawek i wtedy konieczne jest specjalistyczne leczenie.
Oczywiście, odciągnięty pokarm można przechowywać w lodówce, w zamrażarce w pojemniku z wkładem chłodzącym lub w chłodnym pomieszczeniu. Przechowywanie mleka matki powinno odbywać się w higienicznych warunkach . Odciągnięty pokarm należy przechowywać w szczelnych i sterylnych pojemnikach. Jeśli używasz naczyń przeznaczonych do wielokrotnego użytku, należy je dokładnie myć i wyparzać. Absolutnie nie wolno ponownie mrozić raz rozmrożonego pokarmu ani mieszać w jednym opakowaniu porcji mleka odciągniętych w różnym czasie!
Dla mam ściągających pokarm:
Kobieta karmiąca powinna jeść to samo, co każdy inny dorosły człowiek, który przejmuje się piramidą zdrowego żywienia. W pierwszych tygodniach po porodzie, kiedy kobieta bywa niespokojna, zmęczona i podenerwowana przyda się jej więcej zielonych warzyw i kasz bogatych w witaminę B. Ta witamina ma bowiem zbawienny wpływ na nadwątlony układ nerwowy. Karmienie dziecka wymusza racjonalne i zdrowe odżywianie się, ale jeśli dziecko nie ma alergii ani kolki, nie ma powodu, by mama przechodziła na dietę i nie jadła tego, na co ma ochotę.
Jakikolwiek silny ucisk i masaż piersi w trakcie laktacji jest szkodliwy, bo może uszkodzić pęcherzyki i
przewody mleczne. A to z kolei grozi stanem zapalnym piersi i bardzo bolesnymi zastojami pokarmu. Wtedy niezbędna będzie wizyta u lekarza.
Wielkość piersi nie ma znaczenia, bo mleko wytwarzane jest przez gruczoły mleczne. Większe piersi to tylko większa ilość tkanki tłuszczowej, która nie bierze udziału w procesie wytwarzania mleka. Mleko jest produkowane w tkance gruczołowej, a tej wszystkie kobiety mają podobną ilość, jeśli prawidłowo rozwinęła się ona w okresie dojrzewania. A jeżeli dziecko będzie często przystawiane do piersi i będzie ją regularnie stymulować, produkcja pokarmu dorówna potrzebom niemowlęcia. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, czasem trudniej jest karmić mamom, które mają bardzo obfity biust.