Od czego zacząć wybór, tak naprawdę należy się zastanowić czy przechodzi się całkowicie na karmienie butelką wówczas potrzebna będzie większa liczba butelek czy ma być do dodatkowy sposób karmienia np.: kiedy mama wróci do pracy.
Noworodek jest karmiony butelką 6-7 razy na dobę od 2 miesiąca przypada około 6 karmień, dlatego dobrze jak zakupione butelki są proste, niewielkie, o dużym otworze, by łatwo można było je wyczyścić. Na początek wystarczą dwie małe butelki o pojemności 120-150 ml. Nieco starszemu maluszkowi w wieku 4 miesięcy można podać mleko w butelce 180 lub 220 ml, a w kolejnych miesiącach, w razie konieczności, sięgnąć po większe - 250 i 330 ml. Ważne, by pamiętać o regularnym myciu oraz wymianie zużytych już butelek na nowe po około 2-3 miesiącach
Na rynku znajdziemy butelki szklane, plastikowe, sylikonowe, samosterylizujące, antykolkowe, z czujnikiem ciepła.
Jak wiadomo szkło zdecydowanie łatwiej wyparzyć, jednak w Polsce takie butelki są mało popularne. Rodzice częściej wybierają lżejsze butelki plastikowe, zważając na bezpieczeństwo maluszka, przed ewentualnym potłuczeniem się butelki. Niestety jednak plastik z czasem szarzeje pod wpływem wyparzania i mycia.
Butelki antykolkowe, występuja w dwóch rodzajach. Pierwsze z wygięciem pod kątem 30°, dzięki czemu maluszek podczas jedzenia nie połyka powietrza, jednak i tu pojawia się zastrzeżenie do tego, że taką butelkę zdecydowanie trudniej czyścić.
Drugi rodzaj to normalna prosta butelka z dodatkowym systemem odpowietrzającym w postaci rurek czy zaworów.
Dużą popularnością cieszą się butelki silikonowe – lekkie, trwałe, lekko uginające się i odporne na zabarwianie
Kształt – dostępne są produkty z tradycyjną wąską szyjką lub z szeroką szyjką. Ta druga opcja jest bardziej uniwersalna, nadaje się do podawania zarówno płynów, jak i gęstszego pokarmu.
Pojemność – zazwyczaj waha się pomiędzy 125 a 350 ml. To, jaką opcję wybierzemy, powinno zależeć od wieku i nawyków żywieniowych dziecka.
U niemowlęcia w czasie jedzenia musi dojść do skoordynowania trzech podstawowych czynności: ssania, połykania i oddychania, a w czasie jednej minuty wykonuje ono około 50-80 ruchów ssących.
Aby ta czynność mogła mieć miejsce maluszek musi mieć prawidłowo zbudowaną buzie, układ nerwowy, krążenia, oddechowy, odpowiednią wydolność mięśni i możliwość odbierania przez malca bodźców. Dlatego pediatrzy podkreślają, że aparat mowy najlepiej rozwija się przez ssanie piersi, a producenci dążą do tego, by tworzone przez nich podkuty swoim kształtem przypominały pierś mamy.
Ważnym kryterium podczas wyboru smoczka jest materiał, z którego został wykonany. Rodzice so wyboru mają smoczki lateksowe i silikonowe.
Smoczki lateksowe są znacznie bardziej elastyczne , ale szybciej się zużywają pod wpływem działających na nie czynników jak: ślina, tłuszcz w pokarmie, sterylizacja i ssanie, dlatego trzeba je znacznie częściej wymieniać niż smoczki silikonowe. Jednak są niezastąpione w przypadku dzieci ze słabym napięciem mięśniowym
Smoczki silikonowe są twardsze i bezzapachowe, dzięki czemu lepiej stymulują mięśnie języka, narząd żucia i mowy.
Należy pamiętać, że nie tylko materiał, ale i odpowiednie użytkowanie smoczków jest ważne, ponieważ zbyt miękki smoczek kształtuje nieprawidłowy odruch ssania, a tym samym dziecko zamiast ssać wyciska mleko, co w późniejszym czasie może negatywnie wpływać na umiejętność picia z kubeczka czy jedzenia.
W przypadku zbyt twardych smoczków, kiedy mięsnie maluszka muszą pracować z większą siłą, łatwo zaobserwować zmęczenie i problemy z najadaniem się, a co za tym idzie dziecko może nie przybierać na wadze, tak jak jego rówieśnicy.
Czyli mowa tu o dziurkach znajdujących się w smoczku. Najlepiej wybierać taki smoczek, by przepływ nie był niczym ograniczony, a pokarm swobodnie wypływał, ale nie za szybko, by zapobiec dławieniu się i połykaniu powierza.
Dla najmłodszych dzieci początkowo powinniśmy używać smoczka o wolnym przepływie, (1 dziurka) dopiero gdy maluch się przyzwyczai i minie kilka miesięcy, od 3-4 można zmienić smoczek na średnio- lub szybkoprzepływowy (z dwiema, trzema i czterema dziurkami lub jedną ale większą dziurką )
Rodzaj przepływu ma też wpływ na komfort jedzenia, zbyt wolny przepływ może powodować złość i małe przybieranie na wadze, zbyt szybki, dławienie się dziecka i wyciekanie mleka kącikami ust.
Na rynku znajdziemy też smoczki ze szczelinami, przecięciami w kształcie litery X stosuje się wówczas, gdy np.; zagęszczamy mleko kaszką. Są też smoczki trójprzepływowe - zmiana ustawienia smoczka wpływa na szybkość przepływu oraz smoczki antykolkowe z dodatkową dziurką odpowietrzającą. Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń producenta oraz preferencji naszego maluszka, bo jak wiemy każde dziecko ma inne potrzeby.