Reklama

Gdy wieczór dłuży się niemiłosiernie, mijają kolejne godziny lub maluch chce  się w nocy bawić. Nie jesteś w tym sama. Poszukajmy sposobu, by to zmienić.

Co z tym snem?

Powodów, dla których maluch nie chce spać, może być dużo. Warto przyjrzeć się im z bliska. Może się okazać, że drobna, niepozorna dla nas rzecz skutecznie przeszkadza w spokojnym spaniu.

  • Warunki do spania – najlepiej, jeśli w pokoju panuje optymalna temperatura, a dziecku nie jest ani za ciepło ani za chłodno. Ważny jest wygodny materacyk, lekkie okrycie i zaciemnienie pokoju. Ma być miło i przytulnie, a zarazem spokojnie i wyciszająco.
  • Głód – pierwsze miesiące życia zwykle wiążą się z częstymi pobudkami. Maleńki brzuszek nie jest w stanie przyjąć więcej pokarmu, a tym bardziej na zapas. Czas zaprzestania nocnych karmień też jest różny. Niektóre dzieci około 7. miesiąca życia nie jedzą w nocy, ale zdarza się, że nawet starsze potrzebują jeszcze jedzenia. Zwykle sytuacja poprawia się trochę około 6. miesiąca życia wraz z wprowadzaniem produktów.
  • Pieluszka – warto postawić na pieluszki dobrej jakości, które zapewnią maluszkowi komfort i mimo zmoczenia zapobiegną odczuciu wilgoci.
  • Ząbkowanie – oj tak, musi przez to przejść każdy rodzic. W okresie ząbkowania, nawet jeśli ząbków jeszcze nie widać, maluchy często śpią gorzej, wybudzając się, trudniej je uśpić. Zdarza się, że dziecko przy tym gorączkuje. Spokojny sen zakłócają również wszelkiego typu infekcje, przebiegające zwłaszcza z katarem i kaszlem.
  • Skoki rozwojowe – szczególnie w czasie dwóch pierwszych lat życia dziecko nabywa wiele nowych umiejętności, ale zwykle towarzyszą temu nocne wybudzenia. Jednak, to również minie z czasem.

W przypadku trudności ze snem ważna jest czujność i obserwacja rodziców czy opiekunów. Dziecko może mieć złe sny, przeróżne dolegliwości ze strony alergii lub układu pokarmowego, a nawet odczuwać dyskomfort w wyniku podrażniania przez metkę przy ubranku.

Sposoby na dziecięcy sen

Często nie mamy wpływu na to czy dziecko będzie szybko zasypiało i spokojnie spało. Warto jednak spróbować różnych sposobów, które poprawią komfort snu. W wielu domach świetne efekty przynosi wprowadzenie rutyny. W miarę stały plan daje dziecku duże poczucie bezpieczeństwa, pomagając zrozumieć różnicę między dniem i nocą. Warto rozpocząć od ustalenia schematu dnia - ubieranie przed czy po śniadaniu, zabawa przed czy po spacerze, kiedy drugie śniadanie. Do rutyny dobrze jest włączać stałą godzinę pobudek, drzemek, posiłków. Oczywiście, bez nadmiernego spinania się i frustrowania, jeśli pojawi się coś niespodziewanego. Jednak, nade wszystko dziecko potrzebuje również rutyny wieczornej, którą rozpocznie na przykład sprzątanie zabawek. Dobrze jest ustalić wtedy ramowe godziny kąpieli i kolacji. Taką rutynę można wprowadzić już w godzinach późno popołudniowych, by dać sobie i maluchowi czas na domknięcie dnia i przygotowanie się do nocy. Ważne jest, aby był to czas wyciszania, a nie pobudzania. Można włączyć płytę z kołysankami, również ze śpiewanymi bajkami, bądź sięgnąć po nią już przy samym zasypianiu. Świetnie sprawdzi się też Szumiś z bajkami, który odtwarza 12 autorskich opowieści napisanych we współpracy z psychologami. Całości dopełnią tak bliskie maluszkom przytulanki. Wydra Usypianka – Przytulanka z podnoszącym się i opadającym brzuszkiem przy oddychaniu, przeuroczy Króliczek Usypianka „Zaśnij ze mną”z playlistą z uspokajającą muzyką czy Leniwiec E-zzy, który szumi, ułatwia zasypianie, monitoruje sen i asystuje rodzicowi. Dla dziecka starszego genialnym rozwiązaniem jest Myszka do medytacji, która wypowiedziami i ćwiczeniami z oddychania pomaga się wyciszyć i odprężyć.

Do samego zasypiania, jak i pobudek w trakcie nocy przyda się dziecięca lampka. Delikatne światełko nie rozbudzi maluszka podczas karmienia czy przewijania i szybciej pozwoli zapaść w sen.  Taka lampka może też być świetnym pomysłem na prezent. Lampka z Głośnikiem Miś i Panda nie tylko świeci, ale również emituje dźwięk, a Lampka Rabbit&Friends jest miękka, silikonowa i świeci różnymi kolorami.

W tym całym usypianiu ważne jest nade wszystko, aby zachować spokój i cierpliwość. To naprawdę wszystko minie. Jeszcze powrócą w pełni przesypianie noce.

                                                                                                                            

Płyta z kołysankami https://www.zabawkaroku.pl/produkt/?id=7817

Szumiś z bajkami https://www.zabawkaroku.pl/produkt/?id=8266

Wydra Usypianka - Przytulanka https://www.zabawkaroku.pl/produkt/?id=7530

Króliczek Usypianka https://www.nagrodarodzicow.pl/produkt/?id=7864

Leniwiec E-zzy https://www.nagrodarodzicow.pl/produkt/?id=7097

Myszka do medytacji https://www.zabawkaroku.pl/produkt/?id=8476

Lampka z Głośnikiem Miś i Panda https://www.nagrodarodzicow.pl/produkt/?id=8033

Lampka Rabbit&Friends https://www.nagrodarodzicow.pl/produkt/?id=7378